اتریوم

اتریوم چیست؟ همه چیز راجب اتریوم

بزارید مسئله را ساده کنم، اتریوم یک ارز دیجیتال در بستر شبکه بلاک چین مثل بیت کوین است که فعالیت غیر متمرکزی را دارد.

علاوه بر انتقال پول امکان این را دارد که به صورت دیجیتالی و بدون واسطه قرارداد های هوشمند مختلفی را انجام داد.

قرارداد هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند یک پلتفرمی است که دارای شرایط و قوانینی از پیش تعیین شده در بلاک چین میباشد و زمانی که همه این شرایط از پیش تعیین شده فراهم باشد این پلتفرم به صورت خودکار و بدون واسطه اجرا میشود.

اتریوم یک پلتفرم محسوب میشود که در آن امکان فعالیت های مالی آزاد و غیر متمرکز وجود دارد، واحد اصلی اتریوم اتر نام دارد.

اتریوم کی به وجود آمد؟ و هدف از ایجاد این رمزارز چه بود؟

این پلتفرم در سال ۲۰۱۵ توسط جوان روسی به نام ویتالیک بوترین با شعاری “همه چیز به صورت دیجیتالی” به وجود آمد.

وقتی که از این جوان درباره هدف اتریوم سوال کردند گفت: ” اتریوم ایجاد شد تا برای انجام امور زندگیمان به هیچ بانک، شرکت و نهاد دیگری به‌جز خودمان نیاز نداشته باشیم.”

ارزیجیتال شبکه اتریوم (اتر) نام دارد و واحد اختصاری این رمزارز (ETH) نام دارد.

تاریخچه اتریوم

شباهت اترویوم با بیت کوین

هردو بلاکچین مستقل دارند

مانند بیت کوین، اتریوم هم دارای بلاک چین است، یعنی تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند روی شبکه بلاک چین ثبت می‌شود. در اصل بلاک چین نوعی دفترچه یادداشت دیجیتال  امن محسوب میشود که تغییر ناپذیر است و برای ذخیره سازی اطلاعات استفاده میشود.

هیچ کدام نیاز به مجوز ندارند

مانند بیت کوین، شبکه اتریوم نیز عمومی و همگانی است، هرکسی می‌تواند از این شبکه برای ایجاد تراکنش یا قراردادهای هوشمند بهره ببرد، و بدون اجازه از هیچ شخص یا ارگانی فعالیت هارا انجام دهد. البته شبکه اتریوم این امکان را دارد که اشخاص بتوانند بستر خصوصی تشکیل دهند، همچنین خود بلاک چین اتریوم شفاف، آزاد و عمومی است.

مبتنی بر استخراج هستند

مانند بیت کوین، اتریوم هم مبتنی بر استخراج (ماینینگ) است. افرادی که  علاقه در فرایند ساخت بلاک دارند ، باید قدرت پردازش سخت‌افزارهای کامپیوتری خود را را برای شرکت در عملیات استخراج (ماینینگ) به شبکه بلاک چین  اختصاص دهند و شبکه در ازای این پردازش های کاربر که در نهایت در مسیر امنیت و تایید تراکنش های در شبکه انجام میشود به استخراج کنندگان پاداش اهدا میکند.

تفاوت های اتریوم و بیت کوین

تراکنش‌های اتریوم سریع‌تر هستند

در شبکه بیت کوین به‌طور میانگین بلاک‌های حاوی تراکنش هر ۱۰ دقیقه یکبار ایجاد می‌شوند، اما این زمان در اتریوم فقط ۱۴ ثانیه است. البته باید گفت در بحث سرعت تراکنش‌ها سایز بلاک هم اهمیت بالایی را دارد که در شبکه بیت کوین محدود به ۱ مگابایت است. با بررسی زمان بلاک و سایز بلاک می‌توان به این پرداخت که بیت کوین حداکثر ۷ تراکنش در ثانیه انجام می‌دهد، اما اتریوم می‌تواند تا ۱۶ تراکنش را در ثانیه پردازش کند. و یک خبر استثنایی این است که طبق وعده تیم توسعه دهنده اتریوم، این عدد در به‌ روزرسانی‌های آینده می‌تواند به صدها تراکنش نیز برسد.

اجرای راحت قرارداد های هوشمند

روی شبکه بیت کوین نیز می‌توان قرارداد هوشمند ایجاد کرد، اما زبان اسکریپت‌ این شبکه بسیارابتدایی و اولیه است و کار را برای توسعه‌دهندگان سخت می‌کند. اما روی شبکه اتریوم، خیلی سریع ‌تر ودر عین حال راحت تر می‌توان کد برنامه‌نویسی پیاده‌سازی کرد. و قراردادهای هوشمند موجود شبکه اتریوم به‌‌اصطلاح «تورینگ کامل» (Turing complete) هستند، یعنی می‌توانند هر نوع محاسبات و عملیاتی را که نیاز باشد انجام دهند.

تعداد اتر نامحدود است

یکی اصلی ترین تفاوت های این دو ارز عرضه آنها است که در این دو رمزارز، بیت کوین عرضه محدود و اتریوم عرضه نامحدود را دارد

طبق پروتکل شبکه بیت کوین عرضه این رمزارز محدود به ۲۱  میلیون واحد است اما اتریوم محدودیت برای عرضه کردن ندارد و تا به امروز که این مقاله برای شما عزیزان آماده شده است مقدار ۱۱۳,۷۷۸,۹۰۳ واحد اتر استخراج شده است.

البته ناگفته نماند که این به معنای تورم نیست، هرچند که حامیان اتریوم معتقد هستند که برای داشتن یک پادشاهی ارز در جهان کمی تورم لازم است.

هرگونه سوال و نظری را داشتید کافیه در کادر زیر برای ما ارسال کنید تا پشتیبان های ایران ماین سریعا شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *