اخبار ایران, ارزهای دیجیتال

استفاده از ارزهای دیجیتال در حوزه تجارت

استخراج ارز دیجیتال در ایران پاسخگوی یک روز سامانه نیما نیست

مدیر کل وزارت صمت : تمام ارزهای دیجیتال تولیدی کشور پاسخگوی نیاز یک روز سامانه نیما نیست 

مسئول ارشد وزارت صنعت ” علیرضا هادی ” اعلام کرد که ظرفیت پردازش مراکز مجاز ۶۵۰ هزار تراهش بر ثانیه است و با نرخ روز بیت کوین روزانه ۲۰۰هزار دلار می شود که استخراج در یک سال هم پاسخگوی نیاز یک روز سامانه نیما نخواهد بود.

در ادامه افزود که اگر ارزهای دیجیتال استخراج شده به درستی احراز شود و به دست تجارت کشور برسد می تواند مفید باشد البته که ارزهای دیجیتال استخراج شده آمار کمی در کشور دارد. 

به گزارش ایران ماین و نقل از ایلنا، علیرضا هادی اعلام کرد که :

تاکنون به دلیل اینکه واحدها فعالیت رسمی خود را تازه آغاز کرده‌اند، رمزارز قانونی چندانی تولید نشده است. ضمن اینکه استخراج‌کنندگان مطابق مصوبه دولت مخیر هستند که مالیات بدهند و رمزارز تولیدی را نگه دارند و یا اینکه رمزارز تولیدی را به بانک مرکزی تسلیم کنند و از مالیات معاف شوند. احتمالاً تعدادی از واحدها رمزارز تولیدی را به این امید که بعدها با قیمت بالاتری بفروشند، عرضه نخواهند کرد. لذا بخش عظیمی از رمزارز تولیدی اصلاً به تجارت خارجی کشور نخواهد رسید.

در ادامه افزود که :

ظرفیت پردازش استخراج مراکز مجاز امروز ۶۵۰ هزار تراهش برثانیه است که با نرخ روز بیت کوین معادل روزانه ۲۰۰ هزار دلار می‌شود. به نظر می‌رسد با فرض بسیار ضعیف اختصاص تمام رمزارز استخراجی به بانک مرکزی حتی استخراج در یک سال هم پاسخگوی نیاز یک روز سامانه نیما هم نخواهد بود.

مسئول ارشد وزارت صنعت اظهار کرد که :

بانک مرکزی استفاده از رمز ارزهای حاصل از استخراج را برای تجارت خارجی مجاز کرده است  که به آنها رمزارز سفید نیز گفته می‌شود و البته فعلاً عدد بزرگی را در خود جای نمی دهد . بانک مرکزی که مسئول سیاست‌گذاری در این حوزه است رمز ارزهای حاصل از مبادله را برای تبادل در داخل کشور مجاز نمی‌شمارد. با این حال هر میزان هم که رمز ارزهای حاصل از استخراج کم یا زیاد باشد، امکان استفاده از آن در تجارت خارجی وجود دارد، اما متأسفانه به‌علت میزان کم، تأثیر زیادی در تجارت خارجی کشور ندارد. یک بخش از درآمد تولیدکنندگان ارزهای دیجیتال باید برای واردات تجهیزات و دستگاه‌های استخراج رمزارز صرف شود چون این تجهیزات به شدت نیاز به به‌روزرسانی دارند که باز هم بخش بزرگی از رمزارز تولیدی برای تجارت خارجی استفاده نخواهد شد.

علیرضا هادی در پاسخ به روش های افزایش استفاده از ارز دیجیتال در تجارت کشور، جواب داد:

ما در دستور‌العمل‌هایی که برای صدور مجوز صادر کرده‌ایم، حداقل سخت‌گیری‌ها را گذاشته‌ایم و محدودیت‌های چندانی نداریم تا افراد به صورت قانونی کار کنند، بنابراین از طرف وزارت وزارت صمت محدویتی وجود ندارد.

در ادامه افزود :

مذاکراتی با بانک مرکزی و سازمان توسعه تجارت برای استفاده از رمزارزها در تجارت و واردات انجام شده است.

وی درمورد میزان استخراج رمز ارز در کشور گفت :

استخراج رمزارز بیشتر به قیمت رمز ارز و جذابیت آن برای افراد بستگی دارد، اینکه ما آنها را در تجارت خارجی به رسمیت بشناسیم حتما در افزایش استخراج تأثیرگذار است، اما نقش اصلی را بخش اقتصادی موضوع بازی می‌کند.

در ادامه اظهار نظر کرد که :

در مجموع ۲۳,۳۳ فقره جواز تاسیس و ۱۵ فقره پروانه بهره‌برداری برای رمزارزها صادر شده است. برآورد می‌شود که حدود ۴ تا ۶ درصد از استخراج جهانی رمزارز بصورت غیر رسمی در ایران انجام می‌شود. این استخراج غیر رسمی و زیرزمینی است.

و در پایان گفت :

ظرفیت پردازش استخراج مراکز با نرخ روز بیت کوین معادل روزانه ۲۰۰ هزار دلار می‌شود. به نظر می‌رسد با فرض اختصاص تمام رمزارز استخراجی به بانک مرکزی، حتی استخراج رمزارز در یک سال هم پاسخگوی نیاز یک روز سامانه نیما نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *