بلاک چین

انواع بلاک چین به زبانی ساده

بلاک چین چیست؟ انواع بلاک چین

بلاک چین یک دفتری محسوب میشود که اطلاعات ثبت شده روی آن میان افرادی که به شبکه متصل هستند به اشتراک گذاشته میشود و امکان دستکاری و تغییر در بلاک چین وجود ندارد.

بلاک چین عمومی ضد انحصاری

بیت کوین، اتریوم و لایت کوین نمونه هایی از این بلاک چین هستند و در این مدل ما انحصار تراکنش ها را در اختیار نداریم. در این شبکه هرکس میتواند معاملاتی را انجام دهد همچنین اطلاعات به صورت رمز نگاری شده در شبکه قابل ذخیره سازی هستند.

برای مثال : فردی میخواهد سیستمی را طراحی کند که افراد سراسر دنیا به صورت آزاد نظرات خود را بیان کنند برای این کار باید از سیستم بلاک چین عمومی ضد انحصاری استفاده کرد و در این شبکه هیچ قدرتی نمیتواند حرف ها را حذف یا تغییر دهد.

بلاک چین عمومی انحصاری 

در این شبکه افرادی خاص برای تایید انتخاب میشوند که این افراد میتوانند هر نقشی را داشته باشند در این بخش تمامی اطلاعات برای کاربران نمایش داده میشود اما میتوان از برخی از اطلاعات محافظت کرد.

به عنوان مثال یک فروشنده برای محصول خود یک بارکد را میسازد تا کاربران با لمس لینک بارکد برخی اطلاعات محصول را مشاهده کنند باید توجه داشت که اطلاعات فقط قابل مشاهده هستند و کاربران نمیتوانند محتویات بارکد را تغییر دهند و این امکان فقط برای سازنده همان بارکد قابل تغییر است.

بلاک چین خصوصی انحصاری 

این نوع شبکه برای نهاد های خصوصی و دولتی مورد استفاده قرار میگیرد. انتخاب افراد این شبکه افرادی خاص هستند و فقط همان افراد به اطلاعات شبکه دسترسی دارند.

به عنوان مثال دو کسب و کار به هم مرتبط که همجوار باهم کار میکنند برای تقویت و حفظ اطمینان دو طرفه و همچنین در امان موندن اطلاعات هر دو شرکت باید از شبکه بلاک چین خصوصی انحصاری استفاده کنند.

هرگونه سوال، انتقاد و نظری داشتد در کادر زیر وارد کنید تا کارشناسان شما را راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *