اخبار ایران

درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری از استخراج ارزهای دیجیتال طرح جدید مجلس

درآمد 500 میلیون دلاری از استخراج ارزهای دیجیتال

طبق طرح جدید مجلس: درآمد ۵۰۰ میلیون دلاری از استخراج ارزهای دیجیتال، بانک مرکزی مرجعی برای تنظیم مقررات مربوط به مبادلات رمزارزها در کشور شناخته شده است. در این طرح گفته شده که وزارت خانه های مختلف باید با همکاری یکدیگر درآمد ناخالص این حوزه را در سال ۱۴۰۱ به ۵۰۰ میلیون دلار برسانند.

به گزارش وب سایت رسمی ایران ماین و نقل از انتخاب، جذابیت و حمایت مردم جهان به خصوص ایرانیان به بازار ارزهای دیجیتال باعث شده تا توجه ویژه مجلس شورای اسلامی و نهاد های مختلف به این حوزه جذب شود. این علاقه ها باعث سده تا طرحی به عنوان “حمایت از استخراج رمزارز و ساماندهی بازار مبادلات داخلی آن” ذز مجلس، با نظارت کمیسیون اقتصادی تهیه و اعلام شده است.

در ۴ ماده ای که تنظیم شده در این طرح بیشتر به بحث استخراج رمزارزها پرداخته شده است.

طبق ماده اول طرحی که ذکر شده، بانک مرکزی مرجع تنظیم مقررات مبادلات رمزارزهای داخل کشور بوده و وظیفه دارد طی ظرف ۳ ماه برای سماندهی بازار داخلی رمزارزها اقدام کند. همچنین استفاده از ارزهای دیجیتال به غیر از رمزارز ملی به عنوان ابزار پرداخت در داخل کشور ممنوع است.

وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی مجلس به عنوان کارفرما صنعت استخراج رمزارزها و مسئول صدور مجوز مزارع تعیین کرده اند. در ادامه این وزارتخانه موظف است تا با همکاری وزارت اقتصاد، نفت، نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات پردازش مزارع استخراج رمز ارز کشور را به سوی تولید در آمد نا خالص سالانه پانصد میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ ببرد و سپس رشد ۱۰۰ درصدی سالانه را همراه داشته باشد.

موظف کردن مزارع استخراج رمزارز به گزارش میزان رمزارز تولیدی خود به بانک مرکزی در تبصره۱ ماده اول این طرح، شاید یکی از بخش‌ های طرح مجلس برای ساماندهی در این حوزه باشد. دستورالعمل نحوه این نظارت نیز ظرف دو ماه به تصویب شورای عالی مقابله و پیشگیری از جرائم پولشویی و تامین مالی تروریسم با نظارت وزارت صمت و همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای می رسد.

در تبصره۲ ماده اول این طرح نیز اشاره به این دارد که پروژه‌ های احداث و توسعه رمز ارز‌ها و صنایع وابسته مشمول اعطای تسهیلات صندوق توسعه ملی هستند.

همچنین طبق این طرح نیروی انتظامی نسبت به پلمپ واحد‌های غیر مجاز استخراج رمزارز و معرفی این واحد‌ها به مراجع قضائی مکلف شده تا با همکاری اعلام وزارت صمت یا سازمان نصر اقدام لازم را در این خصوص به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *