اخبار ایران

به زودی در مجلس طرح جامع ارزهای دیجیتال ارائه خواهد شد

طرح جدید مجلس برای استخراج ارزهای دیجیتال

طرح جدید مجلس برای ارزهای دیجیتال

رئیس کمیسیون ارزهای دیجیتال “عباس آشتیانی” در مصاحبه اخیر خود اعلام کرد که طرحی که در یک سال اخیر به مجلس ارائه شد در حال حاضر مراحل پایانی خود را طی میکند و به زودی در مجلس قرائت خواهد شد. او امیدوار است که این طرح بتواند مشکلات رمزارزها را در ایران را بر طرف کند. او اعلام کرد که در حال اصلاح بندهایی هستنند که مخالف های زیادی را داشته است. 

عباس آشتیانی گفت که این طرح فعلی تغییرات زیادی نسبت به قبل را داشته است که این طرح جدید سعی دارد که ابهامات و نکات منفی که در این طرح وجود داشته را بر طرف کند. در ادامه رئیس کمیسیون ارزهای دیجیتال و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت که در نظر داریم که ممنوعیت تبادل ارزهای دیجیتال که در طرح قبلی وجود داشته را حذف کند چرا که اگر این ممنوعیت وجود داشته باشد تمام تلاششان در این مدت بیهوده بوده است.

عباس آشتیانی در ادامه گفت :

سعی داریم بانک مرکزی و سازمان بورس مرجع تدوین الزامات مبادلات رمزارزها در داخل کشور باشد و وزارت صمت نیز مسئول صدور مجوز مزارع رمزارزها شود. همچنین می‌خواهیم میزان درآمد رمزارزها در کشور را شفاف سازی کنیم تا چراغ سبز بهتری نسبت به این فعالیت‌ها در کشور داده شود.

آشتیانی در مورد ارزش بیت کوین و استخراج سالانه آن گفت :

میزان استخراج سالیانه رمزارز به طور قانونی و غیرقانونی در ایران ۲۸۵ میلیون دلار  تخمین زده می‌شود در حال حاضر از ۳۲۴ هزار بیت کوین استخراجی سالانه دنیا ۱۹,۵۰۰ مورد در ایران استخراج می‌شود.

آشتیانی در واکنش به این سوال که آیا کمیسیون ارزهای دیجیتال و بلاکچین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بدون آگاهی دیگر کمیسیون ها و نهاد ها اقدام به تغییر این طرح قدیم داشته یا خیر، گفت در دوسال اخیر نهاد های دیگر هم اقدام به تغییر این طرح کردند تابه نتیجه مطلوب دست پیدا کنند اما به نتیجه ای نرسیدند. او در ادامه تاکید کرد که موضوعات رگولاتوری مربوط به به یک استان نمی باشد و این تصمیم گیری ها مربوط به لایه کشوری قرار می گیرند:

ساختار های انجمن‌ها و کمیسیون‌های تخصصی نصر کشوری برای پیشنهاد چنین طرح‌هایی بسیار بهتر است. هرچند ما از همان ابتدای راه تا به امروز همواره از تمام انجمن‌ها و کمیسیون‌های کوچکتر دعوت کردیم تا در کنار ما باشند.

آشتیانی در ادامه گفت که این طرح مراحل نهایی خود را طی می کند و امیدوار است که نتیجه مطلوب تری را از طریق مجلس وقانون گذاری برای ارزهای دیجیتال حاصل کند :

درب کمیسیون بلاکچین و رمزارز نظام صنفی رایانه ای کشور به روی همه علاقه‌مندان به فعالیت و نقش آفرینی باز است و در صورت عدم حضور فعالین انتظار تاثیر گذاری کم لطفی خواهد بود و نشان از غرور دارد و نتیجه ای جز آسیب به کل زیست بوم ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *