اخبار ایران, بیت کوین

خطر هجوم به ایران برای استخراج بیت کوین

هجوم به ایران رای استخراج بیت کوین

نماینده مجلس :  ارزانی انرژی در ایران ، خطر هجوم به ایران برای استخراج بیت کوین را بالا می برد

روبرت بگلریان”نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه نمایندگان ارمنی‌های اصفهان و جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی است” که در آخرین مصاحبه خود اعلام کرد : برای استخراج ارزهای دیجیتال اگر راهکار های لازم اندیشیده نشود ،احتمال هجوم به ایران برای استخراج ارزهای دیجیتال وجود خواهد داشت.

روبرت بگلریان ، در پاسخ به یکی از خبرنگاران به این سوال که مجلش چه راهکار هایی برای ساماندهی ارزهای دیجیتال انجام داده است . در جواب گفت :

صحبت‌هایی جهت قانون‌گذاری درخصوص ارزهای دیجیتال و بیت کوین شده اما در حال حاضر عملا مسکوت مانده است. برای مثال از آنجا که سال گذشته در فصل تابستان با قطعی برق روبه رو شدیم، نگرانی‌هایی درخصوص میزان مصرف انرژی، قیمت گذاری آن و… برای شرکت توانیر و مقامات به وجود آمد. بنابراین طرحی در این خصوص یعنی مجوزهای مصرف برق برای استخراج بیت کوین، مصرف برق، نحوه محاسبه قیمت گذاری آن و … در کمیسیون اصلی یعنی کمیسیون انرژی تدوین شد، اما به دلیل وجود ابهاماتی کلیات آن رأی نیاورد. از طرفی دولت هم تاکنون پیشنهاد قانونی و لایحه‌ای در این خصوص به مجلس شورای اسلامی ارسال نکرده است.

او ادامه داد که :

از آنجا که طرح‌ها پس از رد شدن تا ۶ ماه دیگر با همان اسم نمی‌توانند دوباره بیایند، ممکن است این طرح که رد شد با انجام اصلاحاتی پس از ۶ ماه مجدداً به کمیسیون بیاید و مورد بررسی قرار گیرد. درواقع اگر مشکل تأمین انرژی و منابع حل شود، ممکن است به ابعاد بانکی، مالی و حقوقی ارزهای دیجیتال نیز پرداخته شود.

یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس ایران از هجوم به ایران برای استخراج های رمز ارزها خبر داد که:

یکی از نگرانی‌های جدی ما این است که باتوجه به ارزان بودن انرژی در کشور اگر تمهیدات لازم را نیاندیشیم، برای ماینینگ به ایران هجوم بیاورند. درواقع به‌دلیل این ارزانی دستگاه‌های ماینینگ پرمصرف و کم کیفیت وارد کشور شده که قطعاً به‌لحاظ اقتصادی و تأمین برق برای کشور مشکل‌ساز خواهد بود

وی تصریح کرد :

سال گذشته که ارزهای دیجیتال تب و تاب زیادی در کشور ایجاد کردند و نگرانی‌هایی در تأمین برق به وجود آمد، بانک مرکزی و وزارت نیرو بخشنامه‌هایی را صادر کردند؛ اما نمی‌دانم چقدر اجرایی می‌شود.

بگلریان در ادامه گفت :

من به مردم می‌گویم تا زمانی که قوانین مشخص و راهکاری جهت صیانت از حقوق آنان وجود ندارد، اگر ریسکی انجام دهند به حساب خودشان است

ادامه داد :

وقتی مسئله‌ای پیش می‌آید که دولت یا مجلس به آن حساس می‌شوند؛ باید به آن پرداخته شود، اما قانون‌گذاری کار آسان و سریعی نیست و احتیاج به زمان و کارشناسی دقیق دارد بنابراین مردم باید مراقب باشند تا زمانی که یک قانون جامع و کامل به وجود نیامده خودشان را به دردسر نیندازند.

بگلریان در پایان گفت :

از آنجا که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین پیچیده و چندبُعدی هستند، بهتر است یک کمیسیون مشترک از کمیسیون‌های اقتصادی و انرژی تشکیل شود تا به همه ابعاد موضوع مانند تأمین انرژی، برق، قیمت‌گذاری، مباحث حقوقی، مالی، بانکی و… آن پرداخته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *