اخبار ایران

کسری بودجه ۱۴۰۰، ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می شود

پورابراهیمی: کسری بودجه 1400

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: کسری بودجه ۱۴۰۰، ۳۵۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی می شود. همچنین گفت باید ظرفیت های لازم را برای اقتصاد کشور. برای تولید ارز دیجیتال به کار بگیریم و با سیاست های درست در حوزه ارزهای دیجیتال میتوانیم ۳ الی ۴ میلیارد دلار به بودجه کشور اضافه کنیم.

به گزارش ایران ماین از اقتصاد ۲۴ محمدرضا پورابراهیمی در نشست خبری ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ با عنوان تبیین ابعاد اقتصادی دولت آینده که با همت و تلاش سازمان بسیج، اساتید استان اصفهان و همکاری دفنر بسیج دانشجویی تشکیل شد گفت:

هم اکنون ویژه ای در شرایط اقتصادی کشور رخ داده است به طوری که داده و آمارهای اقتصادی اصلا مناسب نیستند. همچنین وضعیت درآمد ملی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ سالانه به طور کلی پنج درصد کاهش داشته و پس انداز ملی نیز از سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ به همین مقدار کاهش داشته است.

پورابراهیمی با بیان این که اعلام کرد کسری بودجه در سال ۱۴۰۰، ۳۵۰ هزارمیلیارد تومن پیش بینی می شود گفت: رشد اقتصادی منابع کشور مانند نفت از سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ کمتر از یک درصد بوده بنابراین ساختار را باید اصلاح کنیم تا با این مقدار کسری بودجه موجاه نشویم.

راهکاری برای بهبود کسری بودجه ۱۴۰۰

چند راهکار برای بهبود کسری بودجه سراغ داریم که یکی از مهم ترین آنها را معرفی می کنیم. زمانی دارایی اصلی و واقعی دولت مشخص شود. به اندازه ۵ درصد دارایی های بلا استفاده را مدیریت کنیم بخش زیادی از کسری بودجه حل می شود.

آقای پورابراهیمی به سخن های خود اضافه کرد:

ما در هشت سال گذشته برای حل مشکلات اقتصادی کشور به توان داخلی تکیه نکردیم و چشممان به مذاکرات هسته ای بود. نباید هرچیز را به مذاکرات خارج گره بزنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود:

با کمک داخل می توانیم اقتصاد کشور را از وضعیت کنونی خارج کنیم. درباره ارزهای دیجیتال نیز باید گفت نمیشود آنها را نادیده گرفت و باید ظرفیت اقتصادی کشور را برای تولید ارزهای دیجیتال به کار ببریم.

با سیاست‌های درست در حوزه ارز دیجیتال می‌توانیم ۳ تا ۴ میلیارد دلار به منابع ارزی کشور اضافه کنیم.

در بحث رمز ارز‌های خارجی توصیه می‌کنیم مردم به سرمایه گذاری در آن روی نیاورند چرا که ریسک آن بالا است.

در ادامه گفت:

ما به دنبال تدوین قانون برای قانونی کردن تولید رمزارزها هستیم و کسب و کار ارز دیجیتال نیز باید تحت نظارت دولت باشد تا ضرری به مردم وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *