اخبار ایران

طرح مدیریت بازار ارزهای دیجیتال در مجلس بررسی می شود

طرح مدیریت بازار ارزهای دیجیتال

نماینده آستارا آقای غلامرضا مرحبا با اشاره به موضوع طرح مدیریت بازار ارزهای دیجیتال گفت در طرح داده شده موضوع هایی بابت شفاف سازی فعالیت ارزهای دیجیتال از صدور مجوز ها تا تولید و نظارت آن مورد توجه قرار خواهد گرفت.

به گزارشی از ایران ماین و نقل از کانون صرافان ایران غلامرضا مرحبا با اشاره به مقابله با هر نوع انحصار در مورد ارزهای دیجیتال گفت:

یکی از مشکلات اساسی اقتصاد ایران، مساله انحصار است. دلیل اصلی بروز مناسبات انحصاری و رانتی در اقتصاد نیز اغلب ناشی از تاخیر در قانونگذاری و فقدان شناخت علمی پدیده های نوین است. چنانچه اقتصاد ایران بتواند در زمان مناسب نسبت به پدیده های اقتصادی واکنش نشان دهد، زمینه بروز انحصار و رانت تا حد زیادی در اقتصاد کاهش پیدا می کند.

در ادامه مرحبا افزود:

موضوع رمزارزها واقعیتی است که امروز در پهنه اقتصاد جهانی ظهور کرده و کشورهای مختلف تلاش می کنند تا راهکارهای مناسبی برای رویارویی با این پدیده ایجاد کنند. اساسا یکی از ویژگی های کلیدی کارآمدی ساختارهای مدیریتی، توانایی هایی است که در رویارویی با پدیده های نوظهور از خود نشان می دهند.

در رابطه با درخواست طولانی مدت مجلس در دولت یازدهم برای ارائه لایحه برای بازار رمزارزها ادامه داد:

علی رغم این خواسته و در شرایطی که سرعت بالای  تحولات در حوزه رمزارزها بسیار بالاست و هر روز دامنه وسیع تری از سرمایه گذاران ایرانی جذب این بازار می شوند، هنوز قانون، آیین نامه و بخشنامه خاصی در خصوص رمزارزها ارائه نشده است.

رییس کمیته ارزی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد:

بر همین اساس، طرحی در کمیسیون اقتصادی با عنوان “مدیریت بازار رمزارزها” در دست بررسی قرار دارد تا مجموعه مسائل مرتبط با فعالیت های این حوزه در قالب یک بسته تقنینی دیده شود. در این طرح تکالیف وزارتخانه های نیرو، ارتباطات، اقتصاد، اطلاعات، همچنین بانک مرکزی و سایر بخش های مربوطه گنجانده شده و با استفاده از دیدگاه های کارشناسی و نظر فعالان بازار رمزارزها تلاش خواهد شد بهترین تصمیم گرفته شود.

مرحبا نماینده آستارا درباره اهمیت شناخت زوایای مختلف بلاک چین و رمزارزها گفت:

معتقدم با توجه به اینکه ایالات متحده با تکیه بر توانایی های دلار، تلاش می کند کشورهای مستقلی مانند ایران را از طریق تحریم های ارزی و بانکی تحت فشار قرار دهد، فناوری رمزارزها، فرصتی برای پایان دادن به هِژِمونی دلار آمریکا است. در واقع ارزهای دیجیتال پدیده ای هستند که میتوان این هژمونی پولی و مالی را تا حد زیادی خدشه دار کرد.

نماینده مردم آستارا در ادامه اظهار کرد:

به جای برخوردهای سلبی با مساله رمزارزها باید این پدیده را یک فرصت اقتصادی مناسب دانست. رمزارزها به این دلیل که از یک طرف ماهیتی مجازی دارند و از سوی دیگر مبتنی بر توانایی های نرم افزاری و ظرفیت های انرژی ایجاد می شوند، با فضای اقتصادی و شرایط تحریمی کشورمان کاملا همخوان هستند. ایران می تواند از ظرفیت رمزارزها برای دور زدن تحریم ها و سرمایه گذاری برای توسعه زیرساختهای خود بهره برداری کند.

همچنین افزود:

در شرایط فعلی کشور بسیاری از ماینرها به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند. بر اساس برخی روایت ها، حدود ۴ درصد مصرف انرژی کشور صرف ماینرها برای استخراج رمزارزها می شود که رقم بالایی است. ضمن اینکه در فعالیت های اقتصادی از این دست باید در خصوص موضوعاتی چون چگونگی دریافت مالیات، نظارت های سیستمی، نحوه محاسبه قیمت انرژی و سایر موضوعات مرتبط با استخراج رمزارزها تصمیم گیری شود.

آقای مرحبا گفت:

درحال حاضر در یک حالت بلاتکلیف قرار گرفته ایم، نه این پدیده کاملا ممنوع شده و نه قانونی برای فعالیت های معمول در آن تعریف شده است. تجربه فعالیت های اقتصادی ایران طی دهه های گذشته ثابت کرده، قرار دادن موضوعات اقتصادی و راهبردی در یک فضای معلق تنها به زیرزمینی شدن اقتصاد رمزارزها، ایجاد انحصارات و توسعه مناسبات رانتی در این صنعت نوین ختم می شود.

رییس کمیته ارزی کمیسیون اقتصادی با اشاره به تجربه سال های گذشته در خصوص رها شدگی موسسات اعتباری گفت:

این فقدان برنامه ریزی های کاربردی باعث شد تا در ادامه این موسسات به یک مشکل جدی در اقتصاد کشور بدل شوند و بخش قابل توجهی از ظرفیت های بودجه ای کشور در یک زمان خاص صرف رفع و رجوع مشکلات برآمده از آنها شود. این تجربه نباید دوباره در خصوص رمزارزها و هر پدیده پولی و مالی دیگری تکرار شود.

غلامرضا مرحبا در پایان صحبت های خود خاطر نشان کرد:

بر همین اساس کمیسیون اقتصادی مجلس به دنبال تصویب طرح مدیریت بر بازار رمزارزها است تا ابعاد مختلف موضوع مبتنی بر یک نقشه راه قانونی مشخص شود. در این طرح موضوعاتی همچون شفاف سازی حوزه فعالیت رمزارز ها از صدور مجوز تا تولید و نظارت مورد توجه قرار خواهند گرفت. چگونگی استفاده و محاسبه قیمت انرژی، نحوه تبدیل رمزارزها به ارزهای معمولی و سایر ضرورت هایی که در این خصوص باید به آن توجه شود در کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *