اخبار ایران

استخراج ارزهای دیجیتال قانونی با مقررات جدید

استخراج ارزهای دیجیتال قانونی شد

استخراج ارزهای دیجیتال قانونی شد

سخنگوی صنعت برق کشور ” مصطفی رجبی ” اعلام کرد که به زودی مقررات جدیدی برای استخراج قانونی ارز های دیجیتال اعلام خواهد شد . که استخراج کنندگان میتوانند با ۴ روش برای تامین برق مراکز استفاده کنند .

چهار روش تامین برق برای استخراج ارزهای دیجیتال 

مصطفی رجبی گفت :

تأمین برق از طریق :

  1.   سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه‌سازی مصرف برق،
  2.   تامین برق از طریق نیروگاه‌های تجدیدپذیر (اعم از موجود و جدید)،
  3.   اتصال به شبکه و خرید انرژی از شرکت برق
  4.   با نصب و بهره‌برداری از مولد‌های حرارتی، چهار روش بیان شده‌ است که متقاضیان می‌توانند برای تامین برق مراکز خود یکی از این روش را انتخاب کنند .

تقسیم شدن اوقات سال به سه بخش:

با توجه به دستورالعمل جدید که ابلاغ شده است اوقات سال به دسته تقسیم شده اند :دسته اول ( اوج بحرانی) ، دسته دوم (محدودیت بار ) ،دسته سوم (عادی) تقسیم بندی شده اند که هرکدام نیز دارای تعرفه مخصوص خود می باشد .

سخنگوی صنعت برق درمورد دسته اول یا اوج بحرانی افزود :

این دوره به زمان‌هایی مرتبط می‌شود که به دلیل کافی نبودن مقدار تولید در مقایسه با اوج بار درخواستی، احتمال خاموشی وجود دارد. حداقل میزان اوقات بحرانی برابر با ۳۰۰ ساعت است و مطابق با تبصره «۲» ماده «۴» مصوبه شماره ۵۸۱۴۴ مورخ ۱۳۹۸/۰۵/۱۳ هیات محترم وزیران فروش برق از طریق شبکه در این ایام به مشترکین استخراج ارزهای دیجیتال ممنوع می‌باشد.

ایشان درمورد نوع دوم  یا محدودیت بار اعلام کرد :

این اوقات خارج از اوقات اوج بحرانی بوده و حداکثر ۲,۷۰۰ ساعت است که توسط شرکت توانیر و براساس محدودیت‌های تامین سوخت نیروگاه‌ها، عرضه برق و سایر قوانین و مقررات در کشور تعیین و اعلام خواهد شد .

رجبی درمورد نوع ۳ یا عادی اعلام کرد :

این زمان‌ها، شامل کلیه اوقات سال به جزء اوقات نوع یک (اوج بحرانی) و دو (محدودیت دار) است.

تعرفه های برق برای ارزهای دیجیتال 

رجبی مشهدی در مورد تعرفه های برق مراکز استخراج ارزهای دیجیتال اعلام کرد :

طبق ابلاغیه جدید، بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مراکز استخراج ارزهای دیجیتال با ۱۶,۵۷۴ ریال تعیین شده است که این میزان در زمان‌های نوع ۳ (عادی) با ضریب نیم و در زمان‌های نوع ۲ (محدودیت دار) با ضریب ۲ محاسبه خواهد شد.

وی در ادامه افزود :

تعرفه معین شده بر اساس متوسط بهای صادراتی برق و نرخ تسعیر سامانه نیما، هر سه ماه یک بار توسط شرکت توانیر اصلاح وبه روزرسانی شده و گزارش آن برای وزارت نیرو ارسال می‌شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *