اخبار جهان, ارزهای دیجیتال

سخت تر شدن شرایط برای صرافی های ارز دیجیتال در ترکیه

تدوین قوانین جدید در ترکیه

قرار است قوانین جدیدی برای صرافی های ارز دیجیتال در ترکیه اعمال شود 

قرار بر این است که دولت ترکیه یک قانون گذاری جدیدی را در مورد ارزهای دیجیتال تنظیم کند. با توجه به اضافه شدن صرافی های ارز دیجیتال به فهرست شرکت هایی قوانین ضد پولشویی و تامین مالی تروریسم که در هفته گذشته اعمال شد.

با توجه به قوانین جدیدی که در ترکیه برای صرافی های ارز دیجیتال در نظر گرفته شده ۳۱ صرافی وجود دارد که تحت نظارت سازمان مبارزه با جرایم مالی ترکیه “MASAK” قرار گرفتند.

در گذشته این احتمال وجود داشته که این سازمان “MASAK” فهرست افرادی که در صرافی های ارزهای دیجیتال حضور می یابند را از آنها درخواست کند اما بجز این چند مورد اخیر که این سازمان بیشتر اوقات نسبت به صرافی های ارز دیجیتال سختگیر نبوده و از این به بعد رفتار سازمان با صرافی ها به مانند بانک ها رفتار خواهند کرد.

یک مورد از قوانینی که دولت ترکیه به تازگی اعلام کرده این است که باید مدارک شناسایی و مدارک مربوط به اقامت خود را به سازمان ماساک ارائه دهند و صحت و اعتبار این مدارک به صورت مرتب و منظم  کنترل ‌شود. و این صرافی ها باید به افراد و یا سازمان هایی که در لیست سیاه ترکیه قرار دارند، خدماتی ارائه نکنند و هرگونه معامله های غیرقانونی و مشکوک را گزارش کنند .

آگاه سلیم سسلی (Agah Selim Sesli)، محقق ارشد صرافی بیتکستن گفت :

این فهرست (فهرست قوانینی که صرافی‌های ارز دیجیتال باید رعایت کنند) همچنان ادامه دارد و ما در تلاشیم تا همه این قوانین را بررسی کنیم.

این چند نمونه از مواردی بود که دولت ترکیه به قانون های خود اضافه کرده بود که صرافی های ارز دیجیتال ملزم به رعایت این موارد هستند و طبق اخبار بدست آمده قرار است تا پایان هفته قوانین و مقررات کامل را دولت ترکیه اعلام کند.

در هفته های گذشته هم دولت ترکیه اعلام کرده بود که استفاده از ارز های دیجیتال به عنوان یک روش پرداختی را ممنوع اعلام کرد و محدودیت هایی را برای این رمز ارزها در نظر گرفت. با توجه به شفاف نبودن قوانین اعلام شده دچار سردرگمی در بین سرمایه گذاران ترکیه ای شد که عثمان گزی گوشلوتورک (Osman Gazi Gucluturk)، رئیس دپارتمان حقوق فناوری اطلاعات یکی از دانشگاه های ترکیه درباره این قانون گذاری گفت:

دولت نه تنها تعریف دقیقی از خدمات‌دهندگان دارایی‌های دیجیتال ارائه نکرده، بلکه حتی خود دارایی‌های دیجیتال را هم به‌درستی تعریف نکرده است. این تعاریف و دسته‌بندی‌ها نقش مهمی را در مفاهیم حقوقی ایفا می‌کنند.

درادامه محمت تورکارسلان مشاور حقوقی یکی از صرافی های بزرگ در ترکیه هم اعلام کرد که :

دولت در گذشته از عبارت «پلتفرم‌های دارایی‌های دیجیتال» استفاده می‌کرد و اکنون عبارت «خدمات‌دهندگان دارایی‌های دیجیتال» را به‌ کار می‌برد. با این حال، ما این طور تصور می‌کنیم که منظور از خدمات‌دهندگان دارایی‌های دیجیتال، صرافی‌های ارز دیجیتال هستند و با همین پیش‌فرض عمل می‌کنیم.

با توجه به وضع مقررات جدید باعث شدتا دو صرافی بزرگ در ترکیه به تعطیلی ناگهانی رو بیاورند. دو صرافی ترکیه‌ای تادکس “Thodex” و وی‌بیت‌کوین “Vebitcoin” در یک هفته گذشته به طور ناگهانی فعالیت خود را متوقف و دسترسی تمام کاربران را به دارایی هایشان  مسدود کردند.

مرتکان بایراکتار (Mertcan Bayraktar) وکیل مشهور ترکیه ای که وکالت صاحبان صرافی ترکیه ای را بر عهده گرفته بر این نظر است که قانون گذاری برای صرافی ارزهای دیجیتال چیز خوبی است اما زیاده روی در آن باعث می شود تا بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال ناراضی شوند و آنهارا ازاستفاده از صرافی ها منصرف کند.

 در ادامه افزودکه :

ارزهای دیجیتال و به‌طور کلی، فناوری بلاک چین فرصت‌های بسیار خوبی را ایجاد کرده‌اند. انتشار مداوم اخبار بد و منفی می‌تواند مردم را به سرمایه‌گذاری یا معامله در این فضا بی‌میل کند. این خود یکی از پیامدهای نامطلوب احتمالی است که باید در نظر گرفته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *