اخبار ایران

وزیر اقتصاد : تحریم ها را با ارز دیجیتال می توان دور زد

وزیر اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی “فرهاد دژپسند” اعلام کرد که ایران توانسته است با ارزهای دیجیتال تحریم ها رو دور بزند ولی حتما باید با استخراج های غیر مجاز ارزهای دیجیتال مقابله کرد ایشان نیز در ادامه افزود که اگر بخواهیم در دنیا جایگاه اقتصادی مناسبی پیدا کنیم حتما باید به سمت اقتصاد هوشمند برویم.

فرهاد دژپسند در مصاحبه خود اعلام کرد:

در زمینه اقتصاد هوشمند تعدادی پروژه تعریف شده بودند که باید به اجرا درمی آمدند. طی دو و نیم سال گذشته اقدامات مهمی طراحی شد و هم اجرا شد که بخشی از آن‌ها به دلیل شرایط متناسب با برنامه‌ها پیش نرفت و در این زمینه، انحراف ناشی از مدیریت خیلی کم بود. 

ایشان نیز در ادامه صحبت های خود به این موضوع اشاره کرد عوامل توسعه و جهش را نشناخته ایم :

هنوز داریم درباره دولت الکترونیک صحبت می‌کنیم و عقب هستیم بلکه اکنون باید درباره دولت هوشمند صحبت می‌کردیم. اگر تجارت الکترونیک را به تجارت موبایل و هوشمند تبدیل می‌کردیم، می‌توانستیم با وجود موانع تحریمی گام‌های مؤثری برداریم. در دو سال اخیر سهم تجارت الکترونیک نسبت به تولید ناخالص داخلی ۲.۴ برابر شده است. 

در ادامه افزود :

طی سه تا چهار سال آینده سهم بلاکچین به تولید ناخالص داخلی افزایش می‌یابد. بنابراین، مقابل تحولات سریع فناوری‌های دنیا چون رمزارزها باید مدیریت فعالانه داشت زیرا، فرصت از دست داده می‌شود. هر چه اقتصاد سنتی باشد، درصد هزینه‌ها بیشتر است و فناوری‌ها در زمینه اقتصادی، هزینه‌ها را ۷۰ درصد کاهش می‌دهند. 

دژپسند اعلام کرد که باتکیه بر فناوری ها میتوان تحریم ها را دور زد:

با تکیه بر فناوری‌ها می‌توان تحریم‌ها را دور زد. رمزارزها قابلیت دور زدن تحریم‌ها دارند اما باید استخراج‌های غیرمجاز و غیرقانونی مقابله کرد. به این سمت برویم که سریع‌تر خودمان را با اجزای اقتصاد هوشمند منطبق کنیم. بازار سرمایه کشورمان از لحاظ به کارگیری فناوری‌ها بالاترین رتبه در دنیا را دارد.

ایشان گفتند اگر میخواهید جایگاه مناسبی را در اقتصاد دنیا کسب کنیم باید:

اگر می‌خواهیم در اقتصاد بین الملل جایگاه مناسبی پیدا کنیم باید به سمت اقتصاد هوشمند حرکت کنیم. قانون پایانه‌های فروشگاهی باید تا پایان سال اجرا شود و اقتصاد هوشمند نباید با تغییر وزیر فراموش شود. 

وزیر اقتصاد گفت:

وزارت اقتصاد در تلاش است تا در دولت، رمزارزها  را به یک جایگاه قابل توجهی برساند. بهترین کار این است که با آن‌ها برخورد فعال داشته باشیم و از مزایای آن‌ها استفاده کنیم. اکنون اقتصاد در حال ضرر دیدن از رمزارزها است زیرا به آن به دیده حذف نگاه می‌کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *