اخبار ایران

تصمیم بانک مرکزی برای ممنوع کردن فعالیت صرافی های ایرانی اشتباه است، بازار ارز دیجیتال باید مدیریت شود

مخالفت پورابراهیمی از مسدود کردن صرافی های ایرانی

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، محمدرضا پورابراهیمی معتقد است که ممنوع کردن فعالیت صرافی های ایرانی اشتباه است و منجر به فعالیت زیرزمینی آنها می شود.

به گزارش ایران ماین و نقل از خبر گزاری فارس، پورابراهیمی در مصاحبه اخیر خود با اشاره به موضوع رمزارزها و ضرورت ساماندهی این حوزه نسبت به گستردگی آن اظهار داشت:

موضوع رمزارزها بعنوان یک پدیده غیرقابل انکار در حوزه اقتصادی جهان مطرح است و هدف از ورود مجلس و کمیسیون اقتصادی به این موضوع نیز ساماندهی فعالیت‌های این حوزه است. ما نمیتوانیم موضوع رمزارزها را در اقتصاد کشورمان نادیده بگیریم، بلکه باید آن را مدیریت کنیم.

او با تاکید بر ضرورت مدیریت موضوع ارزهای دیجیتال به دلیل استفاده از ظرفیت آن در اقتصاد کشور نوشت:

مدیریت این حوزه تبعات ناشی از آنرا به حداقل ممکن می رساند، یعنی ما باید فواید ناشی استفاده از رمزارزها را به حداکثر برسانیم و مضرات آن را به حداقل برسانیم.

پورابراهیمی در ادامه صحبت های خود گفت:

در حوزه حداکثرسازی منافع این است که ما از این ظرفیت برای دور زدن تحریم ها استفاده کنیم. در حوزه تولید رمزارزها در داخل کشور نیز قانون آن در مجلس در حال نهایی شدن است و در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:

در حوزه معاملات ارزهای دیجیتال که عمدتا منشأ خارجی پیدا می‌کند، نگرانی ما از این است که به دلیل عدم انجام تکالیف بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در خصوص سایت‌هایی که از طریق درگاه‌های پرداخت که شکل فعالیتشان در چارچوب PSD هایی که مجوز از بانک مرکزی دارند، نظارتی صورت نمی گیرد و این موضوعی است که باید به آن ورود پیدا کنیم و آن را مدیریت کنیم.

او افزود:

خواسته از بانک مرکزی این بود که این موضوع رها شده است و نگرانی جدی است و باید توضیح دهند که در طول سال‌های اخیر درباره سایت‌هایی که رسما از طریق درگاه‌های پرداخت جمهوری اسلامی ایران که زیر نظر PSD ها و دارای مجوز بانک مرکزی بودند، چه نظارتی انجام داده اند؟

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه موضوع بحث اساسی ما با بانک مرکزی این بوده که هرکسی بخواهد فعالیت کند باید مانند صرافی‌ها مجوز بگیرد، عنوان کرد:

این ساماندهی باعث می‌شود تا هم گردش مالی را شفاف کنیم و هم موضوع مالیات آن تعیین تکلیف شود و هم بحث حفظ دارایی‌ های مردم را بتوانیم به نحو مطلوب انجام دهیم.

پورابراهیمی با اشاره به مکاتبات و پیگیری‌های هفته‌های اخیر کمیسیون اقتصادی و رئیس مجلس پیرامون موضوع ساماندهی ارزهای دیجیتال، اشاره کرد:

بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به جای اینکه این موضوع را مدیریت کنند، تصمیم گرفتند به ممنوع کردن فعالیت صرافی های ایرانی پرداختند درحالی که اساسا بحث ما توقف این فعالیت ها نبوده چون ظرفیت‌های آنها در حوزه اقتصاد ملی به ویژه در شرایط تحریم می‌تواند به ما کمک کند و بانک مرکزی با اشتباه در برداشت، مدیریت موضوع رمزارزها را، توقف آن تلقی کرده است.

همچنین پورابراهیمی پاسخ داد:

بانک مرکزی می‌تواند بجای توقف و انکار موضوع با قانونی کردن و مجوز دار کردن سایت‌های ارزهای دیجیتال این موضوع را مدیریت کند چراکه می‌تواند در حوزه اقتصاد ملی نقش ایفا کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی در خصوص استفاده از نظرات فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، اظهار داشت:

ما از انجمن‌ها و تشکل‌ها و سندیکاهای تولیدکنندگان ارزهای دیجیتال در جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس به طور مرتب استفاده می‌کنیم و با آنها مکاتبه داریم که روز گذشته نیز به مجلس دعوت شدند و نظرات و اطلاعات آنها را دریافت کرده ایم.

پورابراهیمی در پایان حرف های خود گفت:

برخورد سلبی با این حوزه و ممنوع کردن فعالیت مجموعه‌های ایرانی که علاقمند به ساماندهی و قبول نظارت هستند، منجر به روی آوردن آنها به فعالیت زیرزمینی خواهد شد.

1 نظر در “تصمیم بانک مرکزی برای ممنوع کردن فعالیت صرافی های ایرانی اشتباه است، بازار ارز دیجیتال باید مدیریت شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *