اخبار ایران

رئیس پلیس امنیت: احتمال بلوکه شدن دارایی های سرمایه گذارن در حوزه ارز دیجیتال وجود دارد

سردار مقیمی

هشدار پلیس امنیت بابت بلوکه شدن دارایی های سرمایه گذاران در ارزهای دیجیتال

با توجه به هشدار رئیس پلیس امنیت اقتصادی در مورد اینکه ارزهای دیجیتال هیچ پشتوانه دولتی و بانکی ندارند و سرمایه گذاری در این حوزه خطرهایی مانند بلوکه شدن حساب و انواع کلاهبرداری ها، کاربران فعال در این زمینه را مورد تهدید قرار می دهد.

سردار محمد رضا مقیمی با تاکید در مورد هشدار های ویژه در مورد سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال گفت :

ارزهای دیجیتال با عناوین و نمادهای مختلفی توسط برخی از کشورها ایجاد شده و فرآیند اینگونه ارزها به گونه ای است که تاکنون برای هیچ یک از آنها پشتوانه ای مانند پول‌های ملی و طلا مشخص نشده و صرفاً اعتباری در حافظه رایانه‌ها است.

وی افزود که :

فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال عملیات پیچیده و کاملاٌ تخصصی است و به خاطر اینکه اکثر سرمایه‌گذاران بدون دانش و آگاهی کافی در این زمینه فعالیت می کنند بیم آن می‌رود که دارایی‌های شهروندان در معرض مخاطرات بازار ارزهای دیجیتال قرار گیرد.

سردار مقیمی در مورد مسدود شدن حساب های افراد ایرانی در صرافی ها گفت:

از آنجایی که کشور ایران تحت تحریم‌ها قرار دارد و هرگونه مبادلات با اشخاص با هویت ایرانی ممنوع بوده، از این رو فعالان با افتتاح حساب در صرافی های خارجی باید با هویت غیر ایرانی اقدام به ایجاد حساب کنند که در صورت شناسایی هویت فعال شده موجب مسدود شدن حساب اشخاص شده و ضرر و زیان برای افراد سرمایه گذار را به دنبال دارد.

مقیمی در مورد بلوکه شدن دارایی گفت:

از آنجایی که ارزهای دیجیتال فاقد هرگونه پشتوانه دولتی و بانکی بوده لذا سرمایه‌گذاری در این رابطه با مخاطراتی همچون بلوکه شدن دارایی‌ها و انواع کلاهبرداری مواجه است.

در ادامه افزود که :

از آنجایی که ارزهای دیجیتال فاقد هرگونه پشتوانه دولتی و بانکی بوده لذا سرمایه‌گذاری در این رابطه با مخاطراتی همچون بلوکه شدن دارایی‌ها و انواع کلاهبرداری مواجه است.

ایشان تاکید کرد که کاربران تا شفاف سازی قانون برای رمز ارزها از ورود به این حوزه خودداری کنند.

برابر بند یک تصویب نامه شماره ۵۸۱۴۴ هیئت وزیران تمام ریسک‌های فعالیت در حوزه‌های صنعت ارز دیجیتال به عهده اشخاص فعال است و مشمول حمایت و ضمانت دولتی و بانکی نخواهد بود.

در پایان افزود که:

برابر دستورالعمل شماره ۵۰۰۷ وزارت صمت تمام اشخاصی که در حوزه استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده یا ماینینگ ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند باید برابر ضوابط دستورالعمل اقدام به اخذ جواز تأسیس و پروانه بهره برداری کنند تا فعالیت آنها قانون‌مند تلقی شود و در صورت کشف هرگونه تجهیزات مربوط به این امر و فعالیت در این حوزه با متخلفان برخورد قانونی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *