اخبار ایران

از چهار کشور در ایران، مزرعه استخراج وجود دارد

مجید رضا حریری

وجود مزارع استخراج کشور های مختلف در ایران

مجید رضا حریری رئیس بازرگانی ایران و چین در مصاحبه اخیر خود بیان کرده است که از ۴ کشور علاوه بر چینی ها ماینر های هندی، لهستانی و ترکیه ای نیز در ایران مزرعه استخراج خود را احداث کرده است.

به گزارش ایران ماین و به نقل از تجارت نیوز، این عمل در حالی انجام میشود که قطعی برق در چند روزه اخیر برای شهروندان حاشیه ساز شده و البته به این مورد هم اشاره شده که علت قطعی برق وجود مزرعه های استخراج در ایران می باشد که یکی از بزرگترین مزرعه ها در اختیار چینی ها می باشد.

در حالی که حریری اعلام کرده که بجز چینی ها، لهستانی ها، هندی ها و ترکیه ای ها هم در ایارن مزارع خود را احداث کرده اند.رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در ادامه مصاحبه خود اعلام کرد که:

چین، لهستان، هند و ترکیه همه با مجوزهای وزارت صمت و وزارت نیرو فعالیت می‌کنند و البته نرخ برق آنها با بهای برق صادراتی محاسبه می‌شود.

حریری با تاکید بر این موضوع که مزراع رمز ارز خارجی مقرون به صرف تر از صادرات است و نیز بر این موضوع تاکید می کند که مصرف برق این مزارع زیاد نیست و چیزی حدود ۳۰۰ مگاوات برق مصرف می کنند.

اعلام شدن این عدد در حالی است که شفافیت لازم در میزان مصرف برق مزارع در ایران مشخص نیست و درحالی که رییس اتاق بازرگانی ایران و چین مصرف برق این مزارع را ۳۰۰ مگاوات اعلام می کند، وزیر نیرو “رضا اردکانیان” میزان مصرفی برق را ۲ هزرا مگا وات تخمین زده و علی بخشی، “رئیس هیأت مدیره سندیکای برق ایران” هم به خبر گزاری مهر گفته بود که مصرف حدودی برق واحدهای ارزهای دیجیتال کشور ۶ تا ۷ هزار مگاوات می باشد.

حریری، قطعی برق را استخراج رمز ارز نمی داند و می گوید:

حتی اگر عدد ۲ هزار مگاوات برای استخراج رمزارز صادق باشد، در کشور بیش از ۸۰ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده و بالای ۵۶ هزار مگاوات تولید مستمر دارد. به عبارتی این مقدار می‌شود یک واحد از سی واحد یا ماهی یک شب خاموشی.

حریری ادامه داد:

مساله‌ای مانند قطعی برق، مساله جدیدی نیست و این اولین باری نیست که ما با آن مواجه می‌شویم اما در این چند روز تبدیل به مساله اول مملکت شده است. رسانه‌ها نباید مانند عوام به شایعات دامن بزنند و باید محیط را شفاف کنند.

در پایان مصاحبه خود گفت :

چرا مرجعی مانند وزارت نیرو اطلاعات شفافی به مردم نمی‌دهد و چرا نتوانسته بگویید در صنعت برق ۲۰ درصد افزایش مصرف داشته‌ایم و این حرف‌ها دلیل متقنی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *